Z kronik parafialnych

Historia parafii składa się z niezliczonej liczby epizodów, tych ważniejszych i tych małostkowych, tych pozytywnych jak i tych bolesnych. Ten dział trzech artykułów zaprezentuje Państwu kilka istotnych faktów na podstawie fragmentów kronik parafialnych.

Kilka słów o kronikach...

Kroniki parafialne prowadzone były w różny sposób. Jedni księża przykładali większy nacisk na sprawy duchowe inni na sprawy materialne parafii. Z dokładnością opisywane były coroczne rekolekcje adwentowe, wielkopostne, przed odpustowe. Przed odpustem sprawowano 40-godzinne nabożeństwa. Kroniki wspominają również o: pielgrzymkach, bierzmowaniach, przebiegu corocznych wizyt duszpasterskich. Postanowiłem wybrać kilka wydarzeń, które są szczególnie zauważalne przez parafian do dnia dzisiejszego.

Nie wszystkie fragmenty kronik parafialnych są czytelne, dlatego całość okryta jest wciąż pewną tajemnicą.

Całość podzieliłem na trzy części ze względu na obszerność uzyskanego materiału. Artykuły można przeczytać klikając w poniższy link lub wybierając interesujący nas artykuł w menu z lewej strony:

1. Początki parafii według księdza Bronisława Czapiewskiego
  2. Proboszczowie lat kolejnych
  3. Od pożaru kościoła do dnia dzisiejszego

Opisane historie są tylko cząstką tego co działo i dzieje się w parafii.

Zapraszam do lektury!
 Oskar Pryba