Pielgrzymka do Włoch.

WŁOCHY SAMOLOTOWO – AUTOKAROWE

05 – 13.07.2022

PARAFIA PW. CHRYSTUSA KRÓLA W KOŁCZYGŁOWACH

Opieka duchowa: Ks. prob. Paweł Młyński

Rzym, Monte Cassino, Pompeje, Neapol, Matera, Alberobello, Monte Sant`Angelo, Lanciano, Loreto, San Marino, Padwa, Wenecja, Wiedeń

Dzień I 05.07.2022 WtorekZbiórka uczestników Pielgrzymki na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie o godz. 5:00. Odprawa biletowo – bagażowa, o godz. 7:00 wylot wynajętym dla państwa samolotem do Rzymu. Przejazd do Watykanu. Odwiedzimy Bazylikę Św. Piotra, symbol Watykanu i największy oraz najpiękniejszy kościół katolicki na świecie. Pod bazyliką spoczywają szczątki pierwszego biskupa Rzymu – św. Piotra Apostoła. Zatrzymamy się na modlitwę przy grobie papieża św. Jana Pawła II. Zwiedzanie Watykanu zakończymy na Placu Św. Piotra z charakterystyczną kolumnadą, z rzeźbami 140 świętych, otaczającą bazylikę. Po prawej stronie placu mieści się też słynna Brama Spiżowa prowadząca na teren Państwa Watykańskiego. Popołudnie spędzimy na odkrywaniu najważniejszych zabytków Rzymu Antycznego oraz pięknych placów i fontann Rzymu Barokowego. Zobaczymy Koloseum (tylko z zewnątrz), symbol cesarskiego Rzymu, Forum Romanum – najstarszy plac miejski w Rzymie położony u stóp Kapitolu i Palatynu, dawniej centrum życia politycznego i towarzyskiego miasta, monumentalny Pomnik Ojczyzny przy placu Weneckim oraz Panteon – antyczną świątynię poświęconą wszystkim bogom. Plac Navona z fontanną Czterech Rzek, plac Hiszpański ze słynnymi schodami i panorama miasta ze schodów kościoła Św. Trójcy, a przede wszystkim najbardziej rozpoznawalna i widoczna na każdym pamiątkowym zdjęciu z RzymuFontanna di Trevi, odsłonią przed nami najpiękniejszą, barokową stronę Wiecznego Miasta. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.
Dzień II 06.07.2022 ŚrodaŚniadanie. Przejazd na Watykan i udział w audiencji generalnej z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wjazd na Monte Cassino, do miejsca nierozerwalnie związanego z historią Polski. Na Monte Cassino miała miejsce najbardziej zacięta bitwa II wojny światowej. Wizyta w klasztorze – kolebce zakonu benedyktyńskiego. Przejazd na cmentarz żołnierzy polskich z okresu II Wojny Światowej. Przejazd do Neapolu. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
Dzień III 07.07.2022 CzwartekŚniadanie. Zwiedzanie Neapolu który słynie z powiedzenia: „zobaczyć Neapol i umrzeć”. Spacer od Piazza Plebiscito historyczną ulicą Via Toledo na której można skosztować lodów w jednej z najlepszych lodziarni we Włoszech. Kontynuacja spaceru do kościoła San Giuseppe dei Vecchi, gdzie znajduje się grobowiec ojca Dolindo Ruotolo. Dalszy spacer do Katedry św. Januarego, patrona miasta. Czas wolny. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicach Matery.
Dzień IV 08.07.2022 PiątekŚniadanie. Matera – niekwestionowana perła regionu Basilicata. Miasto położone jest na krawędzi głębokiego wąwozu. Historyczna część miasta, zwana Sassi, słynie z niezwykłych domostw wydrążonych w skale. Te wielopoziomowe domy wykopane w zboczach parowu są jedną z najbardziej zaskakujących form architektonicznych Włoch. Materę i jej „Sassi” rozsławił  Mel Gibson kręconym tutaj filmem „Pasja”.  Msza św. Następnie przejazd do Alberobello, maleńkiego miasteczka, które jest wyjątkową wizytówką całego regionu Apulia. Oryginalne domki, jedyne tego typu na świecie, o stożkowych dachach zbudowane z wapiennych łupków bez zaprawy murarskiej są dziś wielką atrakcją dla turystów odwiedzających bajkową dolinę Trulli. Przejazd do Monte Sant’Angelo. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień V 09.07.2022 SobotaŚniadanie. Monte Sant’Angelo, z najsławniejszą na całym świecie grotą Św. Michała Archanioła, miejscem jego objawienia. Znajduje się tutaj Sanktuarium, nazywane Niebiańską Bazyliką, która jako jedyna świątynia na Ziemi nie została poświęcona przez człowieka. Od 1996 roku sanktuarium jest pod opieką polskich księży ze zgromadzenia św. Michała Archanioła, potocznie zwanych michalitami. Czas wolny. Przejazd do San Giovanni Rotondo, gdzie Św. Ojciec Pio przybył w 1916 roku i spędził tu 52 lata. Jednymi z najważniejszych obiektów sakralnych są Stary Kościółek z 1540 roku, w którym celebrował msze i spowiadał oraz bazylika wybudowana ze względu na rosnącą liczbę pielgrzymów. Celę Ojca Pio zobaczymy w klasztorze kapucynów. W San Giovanni Rotondo znajduje się również jeden z największych ośrodków medycznych we Włoszech, którego budowę zainicjował św. Ojciec Pio. Czas wolny. Powrót do hotelu na obiadokolacje i nocleg.
Dzień VI 10.07.2022 NiedzielaŚniadanie. Przejazd do Lanciano. W Lanciano w VIII stuleciu w kościele pod wezwaniem św. Legoncjana miał miejsce pierwszy i najważniejszy dla kościoła katolickiego Cud Eucharystyczny, kiedy hostia stała się ciałem, a wino krwią. Cudownie przemienioną hostię i zakrzepłą krew otoczono w Lanciano wyjątkową czcią. Jest ona przechowywana w artystycznie wykonanej przez neapolitańskich jubilerów srebrnej monstrancji, a badania naukowe dowiodły prawdziwości, że jest to ciało człowieka i krew grupy AB (ciekawostką jest, że jest to taka sama grupa krwi jak na Całunie Turyńskim). Przejazd do Manopello. Dalsza podróż do Loreto, z najważniejszym Sanktuarium Maryjnym w całych Włoszech. Znajduje się tutaj słynna relikwia, Święty Domek, nazywany też Domkiem Matki Bożej, który według wierzeń został przyniesiony przez aniołów z Nazaretu. Legenda głosi, że jest to część domu z Nazaretu, miejsce urodzenia Maryi, ale też domu, gdzie urodził się i wychował Jezus. Dom po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa stał się kościołem. W czasie II wojny światowej II Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa wyzwolił Loreto i ocalił bazylikę przed niemieckim bombardowaniem. U stóp sanktuarium znajduje się polski cmentarz, na którym spoczywa 1200 polskich żołnierzy. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Dzień VII 11.07.2022 PoniedziałekŚniadanie. Przejazd do San Marino, najstarszej republiki świata położonej na szczycie Monte Titano. San Marino zachwyca wszystkich turystów uroczą starówką z wąskimi uliczkami i tarasami widokowymi. Dalsza podróż do Padwy. Wizyta w Bazylice św. Antoniego, a następnie spacer przez centrum historyczne Padwy: Piazza delle Ebre, Palazzo Bo, Uniwersytet, Prato della Valle. Obiadokolacje. Nocleg w hotelu.
Dzień VIII 12.07.2022 WtorekŚniadanie. Przejazd do Wenecji. Przeprawa łodzią  do historycznego centrum miasta. Wizyta w Bazylice św. Marka – Msza św. w kaplicy dla pielgrzymów. Spacer, podczas którego zobaczymy Plac św. Marka z Pałacem Dożów i Wieżą Zegarową, Most Westchnień, Teatr la Fenice, słynny Most Rialto, Kanał Grande. Przejazd autokarem do hotelu w okolicach Wiednia. Obiadokolacja na trasie. Nocleg.
Dzień IX 13.07.2022 ŚrodaŚniadanie. Przejazd do Wiednia. Wjazd na Kahlenberg – wzgórze w Lesie Wiedeńskim. Z tego miejsca w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Msza św. w kościele św. Józefa. Panorama Wiednia z punktu widokowego imienia Stefanii na Kahlenbergu. Dalszy podróż do Polski przez Austrię i Czechy, a następnie przez autostradą A1 do wyznaczonego miejsca zakończenia pielgrzymki.
    

CENA: 1100 €

ŚWIADCZENIA:

 • Przejazdy  autokarem turystycznym zgodnie z programem pielgrzymki,
 • Noclegi w pokojach 2-osobowych z WC i łazienką,
 • Śniadania,
 • Obiadokolacje,
 • Opieka pilota na trasie pielgrzymki,
 • Przewodnicy miejscowi zgodnie z programem.
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia w Signal Iduna.

(Ubezpieczenie wlicza choroby przewlekłe, zachorowanie na Covid i ewentualną kwarantannę na miejscu; Wysokość ubezpieczenia: KL 150.000 EUR, NNW 15.000 EUR, Koszty Ratownictwa 10.000 EUR, Kwarantanna 2.000 EUR, Transport do kraju zamieszkania – BEZ LIMITU). 

CENA NIE ZAWIERA:

 • Biletów wstępów do zwiedzanych obiektów,
 • Biletów komunikacji miejskiej,
 • Indywidualnego nagłośnienia,
 • Obowiązkowej opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy,
 • Napojów do obiadokolacji.

UWAGI:

 • Zastrzega się możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów,
 • Organizator nie odpowiada za nieprzewidziane zmiany niezależne od niego,
 • Należy zwrócić uwagę na obowiązujące procedury obostrzeń związanych z pandemią w tym na ewentualne dodatkowe testy na Covid,
 • Msze św. zostaną uzgodnione z opiekunem duchowym grupy.

Możliwość komentowania została wyłączona.