Rys historyczny

Rys historyczny

parafii pw. Chrystusa Króla w Kołczygłowach


Początki parafii w Kołczygłowach sięgają czasów dość odległych, jednakże ustalenie dokładnej daty jej powstania oraz dziejów sprzed okresów reformacji jest trudne do ustalenia. Jak podaje „Der Kreis Rummelsburg”, pierwsza wzmianka o Kołczygłowach pojawia się w 1374 roku.

Z racji, że jest to stara miejscowość oraz ze względu na fakt, że Kołczygłowy były ośrodkiem wschodnich posiadłości rodziny Puttkamerów, ludność katolicka musiała mieć tutaj swój kościół. Wskazują na to stare fotografie przykościelnego cmentarza, gdzie widoczne są charakterystyczne dla Kaszubów krzyże na cmentarzu przykościelnym. O historii kościoła świadczą  dwie szybki namalowane specjalną techniką. Jedna pochodzi z 1597 roku, druga zaś, przedstawiająca postać Anny Emilii Pirche, z roku 1696. Obecna bryła świątyni została wzniesiona w 1821 r. Jest to budowla szachulcowa (pruski mur). To tutaj, 28 lipca 1847 r., związek małżeński zawarli Johanna von Puttkamer i Otto von Bismarck, późniejszy kanclerz Rzeszy.

Po II wojnie światowej, w 1946, parafię w Kołczygłowach objął ksiądz proboszcz Bronisław Czapiewski. Zastał on kościół – jak napisał –  „w bardzo nędznym stanie”.  W latach następnych parafię obejmowali między innymi: ksiądz proboszcz Edward Świst, Jacek Bela, Gracjan Pikulik, Mieczysław Gruchała i Kazimierz Bochenek, podejmując nieustanne starania nad utrzymaniem kościoła w stanie użyteczności kultu.

6.XII.2001 r., w wyniku pożaru kościół w Kołczygłowach doszczętnie spłonął. Pozostały tylko zewnętrzne mury budynku. Dało to impuls do wielkiej pracy nad odbudową świątyni. Już 23 listopada 2002 r. kościół został na nowo konsekrowany przez księdza biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagę. Odbudowa możliwa była dzięki wielkiej ofiarności miejscowego społeczeństwa, władz gminy, mniejszości niemieckiej oraz ofiarodawców indywidualnym: Czesława Langa oraz Hanny i Stanisława Pacuków.

Trzy lata później, dzięki inicjatywie i życzliwości Czesława Langa i Pasquale Galbusera, z drzewa oliwkowego, którego wiek określa się na około 800 lat, powstała oryginalna figura Jezusa Ukrzyżowanego mająca przypominać wiernym, iż stanowią oni nierozerwalną wspólnotę Kościoła. Z kolei – wykonane z białego marmuru – ołtarz, ambona i chrzcielnica nawiązują do starotestamentowych ołtarzy kładzionych kamień na kamieniu oraz do czystości ofiary. Tym samym kościół w Kołczygłowach, zarówno w swoim wyglądzie, jak i w formie nabrał charakteru godnego świątyni.

Za wszelką pomoc składam wszystkim serdeczne Bóg zapłać.

ks. proboszcz Paweł Młyński

Możliwość komentowania została wyłączona.