List do Franciszkanów z 27 i 31 marca 2020

List 27 marca 2020 r.

     Kochani FM nie wiem jakie są Wasze poglądy na otaczające nas wydarzenia. Moja opinia jest taka, a chcę się z Wami podzielić, że żyjemy w czasach wielkiego bólu, ale też ogromnej łaski. Realizuje się to, co św. Paweł zawarł w takich oto słowach – gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze bardziej rozlała się łaska. Mamy tu do czynienia nie tyle z rozprzestrzenianiem się grzechu co choroby, chociaż jest też wiele ludzkich słabości, ale z drugiej strony jest też ogrom łaski. Widzimy więc wiele owoców koronawirusa. Po pierwsze jest to wielki powrót do Boga, dalej docenianie Eucharystii. Chociaż niektórzy nadal są krytycznie nastawieni do duchowieństwa, to zdali sobie sprawę, że bez księży nie ma Eucharystii, a bez Niej nie da się żyć. Jak to się już nie jeden raz w historii zdarzało, Pan Bóg potrafi pisać nawet na krzywych liniach i te uczynione nie są jedynymi, wspomnijmy chociażby relatywizm i upadek moralny, a wiele z nich z aborcją na czele, spowodowały więcej ran i śmierci niż koronawirus. Jeśli więc służy to w jakiś sposób naszemu przebudzeniu i duchowemu uzdrowieniu, to biorąc wszystko pod uwagę, mówimy o łasce Bożej. 
       Tydzień, który zaczynamy jest ostatnim przed Wielkim Tygodniem. W Hiszpanii mówimy o Tygodniu Pasyjnym. Włączmy się więc w możliwie intensywny sposób w przeżywanie tych wielkich dni naszej wiary prosząc Pana nie tylko o oddalenie od nas plagi, ale aby dał nam łaskę bycia przy Nim, chociażby duchowo, w czasie czekających nas ceremonii.

                           Que Dios te bendiga.

List 31 marca 2020 r.

     Kochani FM te dni zamknięcia w klauzurze kwarantanny niech staną się dla nas okazją do zbliżenie się do Pana i udzielania pomocy innym. Czasami tylko w takich sytuacjach kamienna ściana naszej samowystarczalności pęka i otwiera się niewielka szczelina, przez którą Bóg może przejść. Musimy z tego skorzystać.
      Zaczął się już Tydzień Męki Pańskiej poprzedzający Wielki Tydzień. Ciągle jeszcze nie możemy nawiedzić nasze kościoły, a tylko jeden Bóg wie, jak to jest dla nas bolesne, to jednak możemy jednoczyć się Nim ofiarując Mu nasze cierpienie związane z niemożliwością pójścia do świątyni i celebrowania tam największych tajemnic naszej wiary. Dlatego tym bardziej zapraszam każdego z Was do realizowania konkretnego duchowego programu przeżywania tych dni.
     Piątek, 3 kwietnia. Odmówić Różaniec dziękczynienia i odprawić Drogę Krzyżową dziękczynienia. Następnie rachunek sumienia ze szczerym przeproszeniem Boga nie tylko ze strachu przed piekłem, dalej podjęcie postanowienia odbycia spowiedzi kiedy to tylko będzie możliwe.
    Sobota, 4 kwietnia. Pomodlić się na Różańcu i odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
    Niedziela Palmowa, 5 kwietnia. Zachęcam Was abyście w oknach wystawili palmy, które będą znakiem, ze tu mieszkają katolicy świętujący tego dnia pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Pomodlić się na Różańcu i odczytać fragment Pisma św., w miarę możliwości w rodzinnym kręgu. Chodzi o opis Pasji podany przez ewangelistę św. Mateusza. Ponadto proszę o lekturę tekstu z 8 części naszego skryptu formacyjnego, rozdział dotyczący Niedzieli Palmowej.
       Poniedziałek, 6 kwietnia.  Modlitwa różańcowa oraz nasza FM modlitwa do Jezusa odmówiona w sposób medytacyjny.
       Wtorek, 7 kwietnia. Modlitwa różańcowa oraz nasza FM modlitwa do Jezusa odmówiona w sposób medytacyjny.
       Środa, 8 kwietnia. Modlitwa różańcowa oraz nasza FM modlitwa do Jezusa odmówiona w sposób medytacyjny.
       Czwartek, 9 kwietnia. Jest to Wielki Czwartek. Modlitwa różańcowa oraz nasza FM modlitwa do Jezusa odmówiona w sposób medytacyjny. Ponadto, na ile to będzie możliwe, zachęcam do lektury tekstów formacyjnych związanych z Eucharystią (T8).
       Piątek, 3 kwietnia. Jest to Wielki Piątek. Tego dnia zaczyna się nowenna do Bożego Miłosierdzia. Pomodlić się na Różańcu i odprawić Drogę Krzyżową. Przeczytać rozdziały poświęcone śmierci Pana Jezusa. Odprawić w ramach rodziny Adorację Krzyża z modlitwą, trzykrotnym ucałowaniem Go. Wówczas też wypowiada się słowa: Oto Drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata. Adoruję Cię Panie.
      
Sobota, 11 kwietnia. Nowenna do Bożego Miłosierdzia, Różaniec i lektura tekstów poświęconych Pasji, jeśli nie dało się rady uczynić tego dzień wcześniej. Natomiast w nocy (wieczorem) zapalić świecę w oknie.
      Niedziela, 12 kwietnia. Niedziela Zmartwychwstania. Nowenna do Bożego Miłosierdzia, Różaniec i lektura tekstów związanych z tym dniem.
         Przesyłam Wam teksty z tym związane, niektóre otrzymaliście już wcześniej. To tylko propozycja pewnego schematu mając Wam pomóc bardziej zjednoczyć się z Panem w tych świętych dniach.  

 Que Dios os bendiga.

Możliwość komentowania została wyłączona.