Nowy list ks. Santiago Martin do Franciszkanów Maryi.

Drogi FM,

Po świętowaniu z radością i jednocześnie pewnym smutkiem Uroczystości Matki Bożej Fatimskiej (smutek był na widok przeogromnej pustki na placu, otoczonym przez policję, aby ludzie nie mogli przyjść) teraz przygotowujemy się do innego ważnego święta: 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Wśród wielu rzeczy, które można o nim powiedzieć, mnie podoba się ta, że przedstawia się go jako papieża oporu. Stawiał opór i pokonał komunizm w swojej ojczyźnie i na świecie, pozbawiając go aureoli prestiżu, którą został otoczony dzięki podbiciu niemal całego świata kultury, i pokazując światu, jaki potwór się za nim czai, potwór, który podlał krwią niewinnych wszystkie kraje Europy dotknięte jego tyranią, a teraz nadal podlewa nią te ziemie, którym nie udało się wyzwolić. Ale stawiał opór – choć tu nie osiągnął pełnego zwycięstwa – także tym, którzy wewnątrz Kościoła popierali podporządkowanie się światu poprzez rezygnację z tych punktów katolickiej doktryny, które są najmniej akceptowane. Sto lat później, postać tego giganta ducha, świętego, którego znaliśmy wszyscy, staje się coraz ważniejsza i coraz bardziej potrzebna. Usłyszmy na nowo słowa wypowiedziane podczas pierwszego wystąpienia na placu św. Piotra, tuż po wyborze na papieża: Nie lękajcie się. To słowa Chrystusa, które uczynił swoimi przez lata, gdy musiał walczyć z komunizmem, a które w tamtej chwili skierował do całego Kościoła. Nie lękajmy się – ani wirusa i jego skutków dla gospodarki, ani rządów, które chcą ograniczyć naszą wolność, zaczynając od wolności religijnej. I po raz kolejny przypomnijmy sobie słowa Matki Bożej z Fatimy: Na koniec jednak moje Niepokalane Serce zatriumfuje.

Korzystam z okazji, by zalecić Wam, którzy uczestniczyliście w spotkaniach szkół wdzięczności, byście próbowali robić to dalej za pomocą nowych technologii, na przykład korzystając z platformy Zoom. Liczba szkół nadal rośnie, dzięki Bogu i w ciągu 7 miesięcy tego roku formacyjnego powstało ponad 1300 nowych. Zrobiliśmy także krok umieszczenia naszych materiałów audio na portalu Spotify, na której nie byliśmy wcześniej, a która jest bardzo popularna wśród młodych. Zatem materiały audio z Magnificat.tv można odsłuchiwać jako podcast „MagnificatTV (Franciscanos de Maria)” dostępny na iVoox (link bezpośredni: bit.ly/IvooxMagnificatTV), Spotify (bit.ly/SpotifyMagnificatTV), podcastach Google (bit.ly/GooglePodcastMagnificatTV) i Apple (bit.ly/AppleMagnificatTV), a także iTunes. Jednocześnie otworzyliśmy na iVoox możliwość udzielenia wsparcia finansowego Seminarium Franciszkanów Maryi. W tym celu wystarczy kliknąć przycisk „Wesprzyj”, który pojawia się przy podcaście.

Musimy ewangelizować bez lęku i w ufności Bogu. Im trudniejsza jest sytuacja, tym bardziej Chrystus potrzebuje swoich przyjaciół. Oto ja, służebnica Pańska – powtarzajmy te słowa za Maryją.

Niech Bóg Ci błogosławi.